Atrakcji turystycznych nie brak w Lublinie. Dlatego każdy, kto udaje się na wschód Polski, zostanie miło zaskoczony bogactwem architektury i ciekawymi miejscami związanymi z historią.
Lublin leży na styku kultur, w miejscu, gdzie krzyżują się szlaki komunikacyjne między wschodem a zachodem. Symbolem tego połączenie jest Zamek Lubelski o warownych murach, służący obecnie jako muzeum. Wewnątrz obok cennych kolekcji dzieł sztuki i pamiątek historycznych, znajduje się wyjątkowa kaplica przypisywana Władysławowi Jagielle. Cenne, gotyckie freski na ścianach nawiązują do sztuki starocerkiewnej i bizantyńskiej. Zamek ma też mniej znane oblicze, gdyż od 1944 służył sowieckiemu okupantowi za wiezienie polityczne i miejsce straceń wielu Polaków.
Zabytki sztuki sakralnej stanowią znaczna część atrakcji turystycznych. Zwiedzając historyczne Stare Miasto, na każdym kroku mija się świątynie z różnych epok. Monumentalny, barokowy kościół św Jana ze wspaniałymi, barokowymi polichromiami, gotycki kościół św. Stanisława, czy renesansowy św. Wojciecha. To wspaniała podróż po różnych stylach i epokach. Sobór Przemienienia Pańskiego to jednocześnie katedra prawosławna. Synagoga z 1930 roku pełni obecnie funkcje Muzeum i przypomina o skomplikowanych dziejach żydów nie tylko z Ziemi Lubelskiej. Stary Cmentarz Żydowski w Lublinie jest jednym z cenniejszych kirkutów w Europie. Jego historia sięga jeszcze czasów średniowiecza i co ważniejsze, nadal można na nim oglądać zabytkowe, nawet renesansowe macewy, co jest wyjątkową rzadkością.
Lublin położony jest na wzgórzach. Jedno z nich to historyczne Stare Miasto. W centrum znajdują się zabytkowe kamienice, tworzące unikatowy klimat tej metropolii. Dobrze zachowane, gotyckie bramy miejskie i dzwonnice połączone z dawnymi murami, przypominają o przeszłości miasta. Spacer po brukowanych uliczkach to doskonała okazja na poczucie powiewu historii i odpowiedź na pytanie: co warto zwiedzić w Lublinie? W mieście swoje siedziby mieli przedstawiciele czołowych rodów szlacheckich i magnackich. Zachowały się pałace: Czartoryskich, Lubomirskich, Potockich i Sobieskich. Wzgórze Czwartek z zabytkowym kościołem to nieco oddalona od centrum, lecz równie stara część miasta.
Muzeum Wsi Lubelskiej to ciekawy skansen z budowlami w regionalnym stylu. Przeniesiono tu liczne obiekty drewniane o charakterystycznej konstrukcji zrębowej. Innym ważnym miejscem jest Majdanek, niemiecki obóz koncentracyjny, tzw. KL Lublin. Przypomina o trudnej historii tego regionu.
Udając się w podróż na wschód Polski, warto zadać sobie pytanie co warto zwiedzić w Lublinie? W tym mieście na każdym kroku można natknąć się na ślady historii i pamiątki z dawnych epok. Spacer ulicami miasta nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed zabytkami znajdują się tablice informacyjne. Można też korzystać z aplikacji internetowych związanych z turystyką.