Farma fotowoltaiczna – czym jest i jak ją założyć

Niniejszy artykuł pod tytułem 6 porad jak zwiększyć wydajność laptopa i komputera? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 6 porad jak zwiększyć wydajność laptopa i komputera? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Farma fotowoltaiczna to przyszłościowe pozyskiwanie energii z źródeł odnawialnych. Zastanawiasz się nad założeniem takiej farmy? W tym poradniku dowiesz się jak to zrobić.

Farma fotowoltaiczna działa podobnie do instalacji fotowoltaicznej domowej. Jest jednak kilka istotnych różnic takich jak:

  • produkcja większej ilość energii elektrycznej,
  • montowane są na ziemi,
  • budowane są na dużych powierzchniach,
  • przeważnie powstają w celach sprzedażowych, ale można to połączyć z wykorzystaniem własnym.

Jak wygląda proces założenia farmy fotowoltaicznej?

Farmę fotowoltaiczną można założyć po spełnieniu poniższych kroków. Sprawdź je, jeśli zastanawiasz się nad takim biznesem.

Farma fotowoltaiczna – wybór miejsca

Panele PV nie mogą zostać postawione w miejscu całkowicie przypadkowym. Należy wybrać obszar, który:

  • nie jest zacieniony – panele fotowoltaiczne działają tylko wtedy, gdy docierają do ich powierzchni promienie słoneczne,
  • rodzaj działki – montaż możliwy jest tylko na ziemi klasy IV,
  • zapisy miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego – najwięcej i najczęściej farma fotowoltaiczna powstaje na obszarach, które nie są objęte planem MPZP,
  • dostęp do drogi publicznej i wpięcia do sieci energetycznej – przeważnie potrzebny jest dostęp do sieci o średnim napięciu.

Farma fotowoltaiczna – pozwolenia

Po określeniu, w którym miejscu postawimy naszą farmę PV należy postarać się o pozwolenie na budowę instalacji. Wniosek o przyznanie składa się w starostwie powiatowym, a jego skompletowanie wymaga dokumentów takich jak projekt koncepcyjny budowy, warunki przyłączenia do sieci i decyzje środowiskową (powyżej 1ha).

Farma fotowoltaiczna – wniosek koncesji

Kolejnym krokiem jest jest zwrócenie się do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o przyznanie koncesji inaczej promesy na wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. To ona pozwala na późniejszą sprzedaż energii.

Zapamiętaj! O koncesje należy wystąpić przed rozpoczęciem budowy instalacji.

Farma fotowoltaiczna – budowa instalacji PV

Po otrzymaniu niezbędnych pozwoleń można przystąpić do montażu farmy fotowoltaicznej. Jak to wygląda? Poniżej znajdziesz kroki budowy, które trzeba wykonać.

  • montaż konstrukcyjny,
  • montaż paneli PV,
  • montaż inwerterów,
  • podłączenie i zamontowanie stacji transformatorowej.

Do budowy i podłączenia farmy należy posiadać odpowiednie kwalifikacje czyli uprawnienia SEP.

Po ukończeniu budowy farmy trzeba będzie przejść odbiór techniczny i odebrać koncesje z URE. Na tym etapie należy, także zarejestrować jednostkę na Towarowej Giełdzie Energii.