Jak pielęgnować Grudnik?

Niniejszy artykuł pod tytułem 6 porad jak zwiększyć wydajność laptopa i komputera? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 6 porad jak zwiększyć wydajność laptopa i komputera? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Niepozorny Grudnik zdobi nasze domy szczególnie zimą, kiedy zazwyczaj kwitnie. Jego drobne wydłużone kwiaty o delikatnej strukturze przyciągają wzrok i cieszą swym urokiem. Ten pochodzący z lasów tropikalnych Brazylii kaktus wymaga specjalnego traktowania. Nie jest jednak trudny w uprawie. Wystarczy spełnić, kilka podstawowych zasad a odwdzięczy się pięknym kwitnieniem i wspaniałym wyglądem mięsistych mocno zielonych liści.

Czy Grudnik (Szlumbergera) jest długowieczny?

Czy wiesz, że dobrze pielęgnowany Grudnik może być długowieczny ?  W mieszkaniu, może rosnąć z powodzeniem nawet 10 czy 20 lat. Piękno rośliny wynagrodzi włożony w uprawę trud. Trzeba pamiętać o kilku czynnikach: dobrej jakości podłożu, podlewaniu, odpowiednim stanowisku, wilgotności powietrza oraz nawożeniu. Spełnienie tych wymagań to droga do sukcesu w pielęgnacji Grudnika.

 O czym nie można zapomnieć?

Podłoże Grudnik świetnie będzie się czuł w podłożu do kaktusów lub storczyków wymieszanych w równych częściach z kompostem. Lubi podłoże lekkie i przepuszczalne, wynika to z tego, że w środowisku naturalnym rośnie na korze drzew.

Podlewanie roślinę powinno podlegać się tylko wodą miękką np. deszczówką. Podlewamy umiarkowanie, nie dopuszczając aby podłoże mocno przeschło. Po kwitnieniu podlewamy co ok. 15 dni.

Stanowisko powinno być jasne, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione. Okno z północnym parapetem będzie idealne dla Grudnika. Temperatura w pomieszczeniu, nie powinna być za wysoka.

Wilgotność powietrza rzędu 40% będzie świetnym optimum dla Szlumbergey. Jeśli w zimie w domu temperatura przekracza 18 stopni Celsjusza, zraszamy liście. Ciekawym sposobem na utrzymanie wilgotności jest użycie w pobliżu rośliny nawilżacza powietrza.

Nawożenie Od czerwca do października, zalecany jest specjalistyczny nawóz do Kaktusów. Zasilamy Grudnik raz w miesiącu. W pozostałych miesiącach nie stosujemy zasilania nawozem, gdyż można roślinę łatwo przenawozić. Ciekawostką może być fakt, że naprzemienne stosowanie nawozu do kaktusów z biohumusem daje bardzo dobre wyniki.

Uwaga kłopoty…

Nie trzeba się stresować posiadając w domu Grudnik. Jest to roślina wytrzymała, raczej łatwa w uprawie. Niestety zdarzają się sytuacje, w których musimy szybko reagować, żeby nie stracić rośliny. Najczęstsze kłopoty w pielęgnowaniu Grudnika to wełnowce i tarczniki. Jeśli się pojawią warto zastosować specjalne środki ochrony roślin. Nie można rośliny przelać, ponieważ szybko może dojść do uszkodzenia systemu korzeniowego. Pamiętajmy, że lepiej nie nawozić rośliny wcale, aniżeli zastosować nieodpowiedni nawóz, lub zaaplikować jego zbyt dużą ilość. Grudnik może mieć trudności z adaptacją do nowego miejsca, dlatego nie przenośmy go szczególnie jeśli zaczyna tworzyć pąki kwiatowe.

Przeczytaj także jak pielęgnować kwiaty doniczkowe w domu.