Trawy ozdobne – wszystko co musisz wiedzieć

Niniejszy artykuł pod tytułem 6 porad jak zwiększyć wydajność laptopa i komputera? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 6 porad jak zwiększyć wydajność laptopa i komputera? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Trawy ozdobne mogą być subtelną i elegancką ozdobą każdego ogrodu. Ich niewątpliwą zaletą jest stosunkowo niewielki zakres prac pielęgnacyjnych – trawy ozdobne potrafią pięknie wyglądać przez cały rok, a raz posadzone są ozdobą na lata. Warto wiedzieć, jakie gatunki traw ozdobnych sadzić i jakie są wymagania tych roślin.


Jaką trawę ozdobną wybrać?

Trawa ozdobna powinna być dobrana na podstawie preferencji estetycznych właściciela ogrodu oraz warunków, które panują na działce. Dzięki temu uprawa roślin nie będzie sprawiała żadnych problemów. W modzie jest kilka najpopularniejszych gatunków różniących się wyglądem oraz wymaganiami:

  • Trawa Pampasowa – dorasta nawet do 2-3 metrów wysokości, tworząc rozłożyste kępy. Lubi miejsca dobrze nasłonecznione i ciepłe, a także przepuszczalną i lekko wilgotną glebę.
  • Trawa „Red Baron” – posiada liście zabarwione na kolor intensywnej czerwieni, dzięki czemu wygląda bardzo efektownie. Dorasta do 30-60 centymetrów wysokości, dlatego też często stosuje się ją, by obsadzać trawnik lub rabaty. „Red Baron” wymaga mocno nasłonecznionego stanowiska.
  • Miskant Chiński – jest to gatunek osiągający 1-2 metrów wysokości. Posiada paskowane, efektowne liście. Trawa ta wymaga gliniastego, lekko wilgotnego podłoża i nasłonecznionego stanowiska wzrostu.
  • Kostrzewa miotlasta – ten gatunek trawy tworzy zwarte, dywanowate kule o wysokości 15-20 centymetrów. Efektownie wygląda sadzona w grupach w skalniakach, okolicach oczek wodnych czy na brzegach rabat. Trawa ta wymaga zacienionego stanowiska i lekko wilgotnej gleby.
  • Tatarak trawiasty – gatunek trawy, który wygląda efektownie w otoczeniu oczka wodnego. Dorasta do wysokości 15-20 centymetrów, posiada sztywne liście o pasiastej strukturze. Trawa ta preferuje żyzną glebę i słoneczne stanowisko.

Uprawa traw ozdobnych

Trawy ozdobne nie nadają się na trawnik, jednak ożywiają wygląd rabat. Przed sadzeniem warto zamoczyć bryłę korzeniową trawy w wodzie. Na wybranym stanowisku należy zerwać darń, wybrać korzenie oraz chwasty, następnie przekopać glebę wraz z kompostem. Do sadzenia należy wykopać otwór dwukrotnie większy niż bryła korzeniowa. Posadzona trawa ozdobna wymaga polewania przez 1-2 tygodnie po posadzeniu. W tym czasie zdąży „zadomowić się” na nowym stanowisku i dalsze podlewanie nie będzie jej potrzebne. Trawy ozdobne są łatwe w uprawie – nie wymagają stosowania nawozów, a jedynie przycinania wiosną obeschniętych pędów. Ich niewątpliwą zaletą jest dobre zimowanie – najdelikatniejsze gatunki warto jednak okryć na zimę.